Znaczenie nawodnienia i dlaczego powinieneś pić napoje izotoniczneKiedy się pocisz, tracisz wodę i elektrolity. Picie wody jest niezbędne, aby zastąpić to nawilżenie, ale nie musi być nudne. A gdyby istniał sposób na nawodnienie, który dobrze smakuje? Jest! Nawodnienie za pomocą napojów sportowych może pomóc. Są one wypełnione elektrolitami i innymi składnikami, które utrzymują organizm w równowadze podczas ćwiczeń. Aby zrozumieć, jak napoje izotoniczne mogą pomóc Ci pozostać nawodnionym, ważne jest, aby zrozumieć naukę stojącą za nawodnieniem. Czytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o tym, jak pocenie się wpływa na Twój organizm, jak utrata potu wpływa na Twoją wydajność, dlaczego potrzebujemy elektrolitów i dlaczego picie wody nie wystarczy podczas ćwiczeń...

Co dzieje się z twoim ciałem, kiedy się pocisz?

Pocenie się jest ważną częścią systemu chłodzenia organizmu. Kiedy się pocimy, nasze ciało uwalnia wodę i sól z gruczołów potowych. Słony płyn na skórze odparowuje i chłodzi nas.

Pocenie się jest naturalną reakcją na ciepło, ale może być również wywołane stresem emocjonalnym lub wysiłkiem fizycznym. Organizm ludzki ma dwa rodzaje gruczołów potowych: gruczoły apokrynowe i ekrynowe. Gruczoły apokrynowe wytwarzają oleisty płyn, który po zmieszaniu z bakteriami na powierzchni skóry wydziela silny zapach. Gruczoły ekrynowe wytwarzają wodnisty pot, który nie ma zapachu.

Najczęstszym rodzajem pocenia się jest „moczenie”. Dzieje się tak, gdy temperatura ciała szybko wzrasta, a pot nie może wyparować ze skóry wystarczająco szybko, aby Cię ochłodzić, więc

Kiedy jest ci gorąco i jesteś aktywny, twoje ciało naturalnie zaczyna się pocić. Pot to woda zmieszana z innymi składnikami, takimi jak sód i niektóre tłuszcze, które pomagają regulować temperaturę ciała. Podczas ćwiczeń temperatura ciała wzrasta, a ty pocisz się, aby pozbyć się nadmiaru ciepła. Kiedy się pocisz, tracisz nie tylko wodę, ale także elektrolity, takie jak sód i potas. Istnieją dwa rodzaje gruczołów potowych:

  • Gruczoły apokrynowe: Znajdują się one w Twoich pachach i okolicach pachwin. Produkują mleczny płyn, który zawiera białka i feromony. Pot apokrynowy nie zawiera dużo wody, ale ma trochę elektrolitów.
  • Gruczoły ekrynowe: Znajdują się one na całym ciele. Produkują głównie wodę z pewną ilością elektrolitów.

Pocenie się i odwodnienie: Jak to wpływa na twoją wydajność

Kiedy nie masz wystarczającej ilości płynów lub elektrolitów, Twoja wydajność może ucierpieć. Bez wystarczającej ilości wody możesz popaść w odwodnienie. Kiedy się pocisz, tracisz wodę i elektrolity, więc musisz je uzupełniać. Picie wody jest niezbędne, aby zastąpić to nawodnienie, ale nie musi być nudne. A gdyby istniał sposób na nawodnienie, który dobrze smakuje?

Picie napojów sportowych może pomóc Ci pozostać nawodnionym i osiągać lepsze wyniki w sporcie i fitnessie. Są one wypełnione elektrolitami i innymi składnikami, które utrzymują organizm w równowadze podczas ćwiczeń. Kiedy się pocisz i poziom elektrolitów jest zbyt niski, może to mieć wpływ na Twoje serce, mięśnie i mózg. Możesz stracić energię, mieć skurcze mięśni, zawroty głowy i czuć się chory.

Dlaczego powinieneś pić wodę zamiast napojów sportowych

Jest kilka powodów, dla których powinieneś zdecydować się na wodę zamiast napojów sportowych. Po pierwsze, woda jest bardziej przystępna niż jakikolwiek napój sportowy. Ponadto jest to zdrowsza i bezpieczniejsza opcja dla Twojego organizmu, ponieważ napoje sportowe mają dużo cukru, sztucznych aromatów i konserwantów.

Zbyt duża ilość cukru może prowadzić do przyrostu wagi i próchnicy zębów. Poza tym, woda jest bardziej skuteczna dla nawodnienia. Jak już wcześniej wspomniano, woda zawiera elektrolity, ale w niewystarczającej ilości, natomiast napoje sportowe mają ich za dużo - co może spowodować niebezpieczne skutki uboczne. Dobrą zasadą jest picie połowy wody i połowy napoju sportowego. Nie należy również przesadzać z napojami elektrolitowymi.

Napoje izotoniczne: Lepsza opcja dla nawodnienia

Picie wody jest niezbędne, ale samo to nie wystarczy podczas ćwiczeń. Z drugiej strony, napoje sportowe również nie są najlepszym rozwiązaniem. Kiedy się pocisz, tracisz wodę i elektrolity, które są niezbędne dla wielu funkcji organizmu. Napój sportowy pomoże Ci uzupełnić część tych utraconych elektrolitów, ale nie zastąpi wody.

A gdyby istniał napój, który mógłby Cię nawodnić i zastąpić elektrolity? I co by było, gdyby smakował dobrze? Napój, który uzupełni to, co straciłeś, utrzyma Cię w zdrowiu i pozwoli Ci osiągnąć najlepsze wyniki. Jest! Nawodnienie za pomocą napojów sportowych może pomóc. Są one wypełnione elektrolitami i innymi składnikami, które utrzymują organizm w równowadze podczas ćwiczeń.

Istnieje kilka sportów i aktywności fitness, w których nawodnienie jest szczególnie ważne - takie jak sporty wytrzymałościowe, takie jak bieg długodystansowy lub jazda na rowerze, lub sporty, w których dużo się pocisz, jak koszykówka lub tenis. Jeśli ćwiczysz, zawsze powinieneś upewnić się, że jesteś nawodniony. Najlepszym sposobem na to jest picie przed, w trakcie i po ćwiczeniach. Podczas ćwiczeń należy dążyć do wypijania 0,5-0,75 litra wody na godzinę. Po ćwiczeniach należy nadal pić tyle wody, aby zastąpić to, co straciliśmy podczas ćwiczeń.