Dieta proteinowa: Jak schudnąć, zyskać mięśnie i poczuć się szczęśliwym!Dieta Proteinowa to rodzaj diety, która ogranicza węglowodany i kładzie nacisk na białko w diecie. Jeśli zmagasz się z utratą wagi lub jeśli szukasz, aby uzyskać silniejszy, szybszy, lub zbudować więcej mięśni, to Protein Diet może być idealnym rozwiązaniem dla Ciebie. Dieta Proteinowa może pomóc Ci schudnąć, obniżyć ciśnienie krwi, poprawić poziom cholesterolu i zmniejszyć ryzyko rozwoju cukrzycy. To nie zawsze jest łatwe do utrzymania się w ramach zalecanego spożycia białka na każdej diecie, jednak z niektórych starannego planowania i badań może być znacznie bardziej manageable.This zwięzły artykuł daje wszystkie informacje, których potrzebujesz o Dieta Proteinowa i jak go przestrzegać skutecznie tak, aby osiągnąć swoje cele szybciej niż kiedykolwiek wcześniej!

Co to jest dieta proteinowa?

Dieta proteinowa to plan żywieniowy, który promuje wysokie spożycie białka, niskie spożycie węglowodanów i umiarkowane spożycie tłuszczu. Celem diety proteinowej jest rozpoczęcie utraty tłuszczu i zbudowanie mięśni. Być może słyszałeś o diecie Atkinsa lub diecie keto, z których obie są rodzajami diet wysokobiałkowych.

Dieta białkowa jest rodzajem diety wysokobiałkowej. Dieta białkowa różni się od diety śródziemnomorskiej lub diety cukrzycowej, które są rodzajami zrównoważonych diet, które zawierają wszystkie makroskładniki (węglowodany, białka i tłuszcze). Dieta wysokobiałkowa różni się od standardowej zdrowej diety. Standardowa zdrowa dieta zawiera wszystkie trzy makroskładniki w umiarkowanych ilościach.

Dlaczego powinieneś spróbować diety białkowej

Istnieje wiele powodów, aby spróbować diety białkowej, w tym utrata wagi, utrzymanie lub przyrost mięśni. Wykazano, że dieta białkowa skutecznie pomaga w utracie wagi i utrzymaniu jej przez dłuższy czas. Diety białkowe wykazały również, aby pomóc ludziom zmniejszyć pragnienia, zwłaszcza dla żywności o wysokiej zawartości tłuszczu i cukru. Dieta wysokobiałkowa może również pomóc w utrzymaniu lub budowie mięśni. Możesz również spróbować diety białkowej, jeśli chcesz poprawić poziom cukru we krwi, poziom cholesterolu we krwi lub wrażliwość na insulinę.

Dlaczego warto jeść więcej białka?

Białko jest niezbędnym makroskładnikiem, który pomaga budować i naprawiać mięśnie, sprawia, że nasze włosy, skóra i paznokcie są błyszczące i jest niezbędne dla zdrowego metabolizmu. Utrzymuje nas pełnych na dłużej, pomaga zapobiegać przybieraniu na wadze i utrzymuje stabilny poziom cukru we krwi, co czyni je idealnym makroskładnikiem do utraty wagi. Białko jest również najbardziej gęstym makroskładnikiem, co oznacza, że jest bardzo sycące, więc jest pomocne w zmniejszaniu poziomu głodu. To również trwa dłużej dla organizmu do rozkładu białka niż inne makroskładniki. Oznacza to, że białko utrzymuje stabilny poziom cukru we krwi, co czyni je doskonałym rozwiązaniem dla osób cierpiących na cukrzycę.

Dodatkowo, białko jest świetne dla układu pokarmowego, ponieważ pomaga wytwarzać enzymy trawienne, które pomagają w trawieniu. Stymuluje również wątrobę, która jest odpowiedzialna za rozkładanie białek. Białko pomaga również zapobiegać osteoporozie i łamliwym kościom, ponieważ jest ważne dla zdrowia kości. Może również pomóc obniżyć poziom cholesterolu i zapobiec chorobom serca.

Jak stosować dietę białkową?

Dieta białkowa może być stosowana w celu utraty wagi, zyskania mięśni, poprawy ogólnego stanu zdrowia i nie tylko. Ważne jest, aby podczas stosowania diety białkowej przestrzegać właściwego stosunku białka, węglowodanów i tłuszczów. Na przykład na diecie 2000 kalorii zalecany stosunek wynosi 45-35-20, natomiast na diecie 2500 kalorii zalecany stosunek wynosi 40-30-30.

Dieta białkowa może być przestrzegana na wiele sposobów, w tym na następujące:

  • Dieta low carb/high protein - Dieta low carb/high protein to dieta o wysokiej zawartości białka, niskiej zawartości węglowodanów i umiarkowanej zawartości tłuszczów. Na tej diecie będziesz spożywać małe ilości węglowodanów, ale wystarczająco dużo, aby zaspokoić swoje dzienne potrzeby żywieniowe.
  • Dieta wysokobiałkowa/niskowęglowodanowa - Dieta wysokobiałkowa/niskowęglowodanowa to dieta o wysokiej zawartości białka i niskiej zawartości węglowodanów.
  • Dieta wysokobiałkowa / niskokaloryczna - Dieta wysokobiałkowa / niskokaloryczna to dieta o niskiej zawartości węglowodanów i kalorii. Ten rodzaj diety jest często stosowany, aby pomóc ludziom schudnąć.
  • Dieta wysokobiałkowa / niskotłuszczowa - Dieta wysokobiałkowa / niskotłuszczowa to dieta o niskiej zawartości węglowodanów i tłuszczu.

Jak stosować dietę białkową

Najpierw będziesz musiał obliczyć, ile białka potrzebujesz. Istnieje kilka różnych sposobów, aby to zrobić. Powszechną metodą jest pomnożenie swojej obecnej wagi przez 0,8, aby uzyskać ilość białka dla osoby o twojej wadze. Następnie należy obliczyć spożycie węglowodanów. Dieta białkowa jest niska w węglowodany, więc będziesz chciał utrzymać spożycie węglowodanów do minimum.

Dobrym miejscem do rozpoczęcia jest między 10 a 20 gramów węglowodanów dziennie. Wreszcie, trzeba będzie obliczyć spożycie tłuszczu. Dieta białkowa jest umiarkowana w tłuszczach, więc będziesz chciał utrzymać spożycie tłuszczu gdzieś pomiędzy 30 a 50 gramów dziennie.

Dieta białkowa to świetny sposób na utratę wagi, zyskanie mięśni i poprawę zdrowia. Istnieje jednak wiele różnych rodzajów diet białkowych i ważne jest, aby wybrać ten typ, który jest dla Ciebie odpowiedni. Dieta wysokobiałkowa jest dobrym wyborem, jeśli chcesz rozpocząć utratę wagi i zbudować mięśnie.